1 luty

Rejestracja spółki w trybie s24

Rejestracja spółki z o.o przez Internet

Umowa spółki czyli wszystkie tajniki Rejestracji w trybie S-24

Formalności, biurokracja, a także niechęć spowodowana brakiem wiedzy, są jednymi z wielu powodów, dla których odkładamy założenie własnej działalności. Mamy jednak idealną radę dla osób, które chcą swoje pomysły na biznes zamienić w konkretne czyny!  W ośmiu prostych krokach, opiszemy proces rejestracji S-24 i tworzenie Umowy spółki. Przedsiębiorco – nie bój się nowości!

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możemy założyć bardzo szybko. Możliwe jest także uniknięcie wysokich kosztów notarialnych. Wszystko to za sprawą rejestracji internetowej.  Platforma elektroniczna umożliwia wygenerowanie i podpisanie umowy spółki bez konieczności wizyty u notariusza i ponoszenia dodatkowych kosztów. Platforma dostarcza szablon umowy spółki, który podczas rejestracji możemy nieznacznie modyfikować, a następnie na jej podstawie, za pośrednictwem portalu, przygotować i wysłać dokumenty do Sądu.

Zobacz jak zarejestrować spółkę w trybie S24 przez Internet krok po kroku:

Krok 1 – Określenie podstawowych danych spółki

Każdą pracę zaczynamy od planu. W przypadku generowania umowy spółki jest dokładnie tak samo. Przed rozpoczęciem całego procesu należy określić grono wspólników, sposób reprezentacji,  nazwę spółki, wnoszone wkłady oraz ich wartość, a także Przedmiot działalności. Przydatne jest przygotowanie sobie wszystkich danych personalnych. Posegregowane wiadomości, znacznie skracają i ułatwiają proces rejestracji spółki S-24.

Krok 2 – Generacja umowy spółki oraz złożenie wniosku do KRS

Każdy z wspólników będący jednocześnie członkiem organu tworzącej się spółki musi internetowo zawrzeć umowę spółki poprzez złożenie swojego elektronicznego podpisu. Po zawiązaniu umowy spółki osoby odpowiedzialne powinny wypełnić, wygenerować oraz podpisać pozostałe dokumenty niezbędne do złożenia wniosku. Ostatnim krokiem jest dokonanie płatności za pośrednictwem bankowości elektronicznej.  Po uzyskaniu wpisu do KRS mamy już w pełni zarejestrowaną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Co do zasady po dokonaniu opłaty sądowej w kwocie 350 zł (250 zł tytułem opłaty sądowej i 100 zł za wpis do KRS) oraz złożeniu wniosku do KRS, w pełni zarejestrowana spółka jest po około 24h.

Krok 3 –  Wpis do KRS, NIP i REGON oraz VAT

Po uzyskaniu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, dane nowej spółki są przekazywane do pozostałych urzędów rejestrowych, w celu uzyskania numeru NIP i REGON.  Informacja o NIP i REGON pojawia się zazwyczaj po około 3 dniach od daty rejestracji spółki. Zaświadczenie  o ich otrzymaniu jest dostarczane wraz postanowieniem odpowiedniego Sądu Rejonowego. Przy wniosku o NIP i REGON nie jest wymagana żadna dodatkowa opłata. Aby stać się podatnikiem VAT należy złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego na druku VAT-R. Na jego uzyskanie czeka się około 30 dni.

Krok 4 – Wyrobienie pieczątek firmowych oraz Założenie Rachunku Bankowego

Znacznym ułatwieniem podczas procesu prowadzenia działalności nowo powstałej spółki jest wyrobienie jej pieczęci firmowej. Rachunek bankowy spółki jest również jednym z niezbędników. Jego rola rozpoczyna się już na etapie wnoszenia wkładów pieniężnych do spółki. Wybór banku należy do wspólników lub zarządu.

Krok 5 – Dobór odpowiedniego biura rachunkowego

Zapewnienie odpowiedniej obsługi księgowej jest jednym z najważniejszych punktów prowadzenia jakiejkolwiek działalności. Pilnowanie terminów, rozliczeń oraz czuwanie nad fakturami  to podstawa sprawnego działania firmy z punktu prawnego jak i również organizacyjnego.

Krok 6 – Dopełnienie wszystkich formalności w urzędach

Informacje, które potwierdzają rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawarte w KRS to dane podstawowe spółki. Następnie trafiają one do Centralnego Rejestru Płatników Składek  a ZUS i GUS gromadzą kolejne dane dodatkowe. Informacje składane do poszczególnych urzędów są obowiązkami każdej spółki.

Do Urzędu Skarbowego nowa spółka powinna złożyć również dane uzupełniające na druku NIP-8. Termin na złożenie tego druku wynosi 21 dni od dnia zarejestrowania . Ważne jest również zgłoszenie wspólników jako płatników składek oraz jako osoby ubezpieczone.

Krok 7 – Rozliczenie Podatku od czynności cywilnoprawnych

Spółka musi rozliczyć się z PCC. Należy złożyć deklarację (PCC-3) oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy spółki. Stawka PCC od umowy spółki wynosi 0,5% liczonego od wartości wkładu wniesionego do spółki, pomniejszonego o poniesione już koszty np. koszt opłaty sądowej.

Naszym zdaniem


Karina Kurowska

Generowanie Umowy Spółki w trybie S-24 jest znacznym przyspieszeniem i ograniczeniem kosztów ponoszonych przy rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to również forma, która pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Proces internetowy jest również prosty w obsłudze. Rejestracja S-24 jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. To kolejny dowód na to, że innowacyjne zmiany, mogą być naprawdę zmianami na lepsze.

2 thoughts on “Rejestracja spółki z o.o przez Internet”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.