26 listopad

pomysł na biznes

Jak przygotować się do prowadzenia własnej firmy?

Prowadzenie własnej firmy w wyobrażeniach przeciętnego człowieka łączy się z najnowszym samochodem, workiem pieniędzy oraz czasem wolnym zagwarantowanym przez wykwalifikowanych i ciągle pracujących podwładnych. W rzeczywistości wygląda to zupełnie odwrotnie – to przedsiębiorca spędza najwięcej czasu na wykonywaniu zadań związanych ze sprawowaną funkcją i to na nim ciąży największa odpowiedzialność. Zleca zadania, jednakże musi kontrolować dokładność pracowników i ich szkolić, aby byli coraz lepsi. Natomiast osiągnięcie satysfakcjonujących wyników finansowych wiąże się z podejmowaniem prawidłowych decyzji oraz ciągłym kontrolowaniu konkurencji.

1. SAMOOKREŚLENIE

Pierwszym krokiem u osoby, która widzi w sobie potencjalnego biznesmena powinna być obiektywna weryfikacja własnego charakteru i zachowania w określonych sytuacjach. Przedsiębiorca musi posiadać umiejętność planowania i organizowania czasu, musi być sam wobec siebie zdyscyplinowany. Nie podoła prowadzeniu firmy bez umiejętności radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach – to normalne, że kontrahenci rezygnują czasami ze współpracy, a urzędy swoimi procedurami i postępowaniami spędzają spokojny sen z powiek. Biznesmen musi początkowo zajmować się wszystkimi kwestiami – dbać o księgowość, prowadzić obsługę klientów czy samodzielnie umawiać się na spotkania z klientami.

2. POMYSŁ NA BIZNES

Oczywistym wydaje się innowacyjne myślenie i wyobraźnia. Początkowo działanie firmy będzie opierać się tylko na pomysłach i koncepcjach przedsiębiorcy, od tego będzie zależał jego sukces. Nie chodzi tutaj oczywiście o nowy wynalazek, jednakże musi być to produkt lub działalność usługowa, na którą jest trwałe zapotrzebowanie społeczne. Ważną kwestią jest także określenie daty rozpoczęcia działalności i zasada ,,im szybciej, tym lepiej” nie sprawdza się w tej kwestii.  Jeden produkt czy usługa jest potrzebna przez cały rok, a inne w określonym momencie w roku.

3. SAMODZIELNOŚĆ CZY WSPÓŁPRACA?

Kolejnym decydującym krokiem jest podjęcie decyzji, czy prowadzona działalność będzie działalnością gospodarczą czy spółką. Warto często skorzystać z profesjonalnej porady prawnej, która umożliwi dogłębne przeanalizowanie tego problemu w odniesieniu do indywidualnego przypadku, biorąc pod uwagę m. in. kwestie majątkowe przedsiębiorcy. Jednak ważniejszym aspektem będzie podjęcie decyzji o samodzielnym prowadzeniu biznesu lub ewentualnej współpracy. Należy wtedy skrupulatnie dobrać wspólnika, ponieważ wtedy to od niego w 50% będzie zależeć powodzenie firmy. Musi to być osoba godna zaufania, zdyscyplinowana oraz umiejąca zastosować kompromis w razie konfliktu. W przypadku braku porozumienia przestaje funkcjonować wiele spółek, które przy fachowym zarządzaniu mogłyby przynosić właścicielom spore zyski przez długie lata.

4. BIZNESPLAN

Jeżeli przyszły przedsiębiorca znajdzie pomysł na siebie, to powinien przystąpić do sporządzenia biznesplanu, który posłuży mu jako podstawa do rozpoczęcia działalności. Nie musi to być początkowo biznesplan wymagany przez urzędy i instytucje, lecz pewnego rodzaju instrukcja czy mapa, na której zawarte będą najważniejsze kwestie związane z prowadzeniem firmy – spodziewane przychody i rozchody, analiza najlepszej lokalizacji, liczby potrzebnych pracowników etc. 

W celu określenia, czy dany pomysł będzie społecznie interesujący można skorzystać z usługi ING Banku Śląskiego ,,Testuj pomysł”. Dzięki temu programowi przedsiębiorca będzie w stanie przeprowadzić badania rynkowe oraz sprawdzić efektywność swojego produktu/ usługi. Polega to na przygotowaniu opisu produktu, jego ceny, zastosowania, ewentualnie reklamę prezentującej dany przedmiot/usługę. Następnie po wybraniu grupy docelowej, której miałaby dotyczyć działalność tworzonej firmy, przedsiębiorca tworzy ankietę składającą się z  5 pytań. Wtedy bank ING przedstawia taką ankietę 120 osobom z konkretnej grupy, a potem przesyła dane głównemu zainteresowanemu. W ten sposób przedsiębiorca nie będzie ślepo celował w powodzenie swojego pomysłu, lecz będzie mógł oprzeć swoje wyobrażenia o firmie na podstawie przeprowadzonych badań.

5. DOTACJE, DOFINANSOWANIA…

Częstym problemem początkujących na rynku jest brak funduszy na rozpoczęcie swojej działalności. Jednakże zanim przedsiębiorca skorzysta z kredytu, powinien zorientować się czy jego przyszła działalność nie upoważnia go do korzystania z dofinansowań unijnych lub czerpania środków finansowych z innych źródeł. Warto także wiedzieć o istnieniu tzw. akademickich inkubatorów przedsiębiorczości. W ramach tego projektu innowacyjny, a przy tym niskonakładowy pomysł zapewnia możliwość zawarcia kontraktu z inkubatorem na dwa lata. Przedsiębiorca nie musi rejestrować firmy, płacić ZUS ani martwić się o pieniądze, ponieważ pomoc w zakresie uzyskania dotacji, kredytów i zleceń zapewnia inkubator.

6. DOBÓR PRACOWNIKÓW

Początkowo niemożliwym jest zatrudnienie pracowników i zarządzanie z najwyższego stanowiska. Niestety ze względu na częsty brak funduszy przedsiębiorca musi samodzielnie dbać o księgowość i wykonywać wiele obowiązków, które z czasem zleci pracownikom. Ważne jest, aby potem starannie dobrać swoich podwładnych – nie można sugerować się tutaj sentymentami i względami o charakterze prywatnym. Ważne jest, aby była to osoba zdyscyplinowana, wykfalifikowana, precyzyjna i dokładna w tym, co jej zlecono.

Mimo, iż podstawą rozpoczęcia działalności na rynku pracy jest przeprowadzenie prawidłowego procesu rejestracji, to wyżej wymienione punkty są niezbędnymi elementami funkcjonowania. Warto czasami skorzystać z utartych ścieżek osiągnięcia sukcesu i zrezygnować z budowania swojej firmy od zera na rzecz wykorzystania już funkcjonującej wykfalifikowanej obsługi biurowej, księgowej i prawnej, jakie świadczą coraz to popularniejsze wirtualne biura w Polsce. Jest to szybki sposób na rozpoczęcie działalności. W mBiurze obsługę biurową prowadzą profesjonalne asystentki, które reprezentują konkretną firmę przy okazji kontaktu z klientem, natomiast księgowością zajmują się zdalne księgowe, które prowadzą dokumentacje finansowe od lat, a w związku z tym mają doświadczenie. Wirtualne biuro zapewnia także łatwy dostęp do porad prawnych w ramach prowadzonej Kancelarii OxPublica. 

Warto także wziąć pod uwagę możliwość zakupu czystej spółki w ramach prowadzonej sprzedaży ,,GOTOWYCH SPÓŁEK” przez mBiuro. Takie spółki mają przyznany numer KRS, REGON, NIP, założone konto bankowe, przyznany VAT i VAT UE. Są one gotowe do rozpoczęcia działalności z dniem zakupienia udziałów. Dzięki czemu przedsiębiorca może uniknąć żmudnego, czasochłonnego i skomplikowanego procesu rejestracji i skupić się od razu na rozkręceniu biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.