27 lipiec

Działalność gospodarcza a dotacje unijne

Planujesz otworzyć swoją firmę? Marzysz o własnym biznesie, ale obawiasz się, że nie dasz rady finansowo? Zastanawiasz się, w jaki sposób pozyskać niezbędne fundusze, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą? Jednym ze sposobów są dotacje unijne. Środki otrzymane z dotacji umożliwiają pewny start. Jednak ich pozyskanie wymaga czasu i przygotowania. Jeśli planujesz w przyszłości założenie firmy, koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami zawartymi w tym artykule.  

 1. Pomysł na firmę

Twoim pierwszym krokiem powinno być dokładne przemyślenie, czym chciałbyś się zajmować. To brzmi banalnie, jednak jest bardzo istotne – musisz wybrać taką tematykę biznesu, która Cię interesuje i będzie przynosiła korzyści nie tylko finansowe, ale zapewni  również satysfakcję, samorozwój oraz spełni ambicje. Otwieranie firmy tylko ze względu na możliwość otrzymania dotacji, bez względu na rodzaj oferowanych usług, zwykle kończy się porażką.

 1. Odpowiedni projekt

Po określeniu specyfiki biznesu zorientuj się, jakie projekty unijne są dostępne w Twoim regionie (ogłoszenia są zamieszczane na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy). Koniecznie sprawdź, jakie należy spełniać kryteria, aby móc aplikować. Pamiętaj, że każdy projekt posiada inne wymogi. Warunki mogą dotyczyć wieku, miejsca zamieszkania, posiadania statusu osoby bezrobotnej lub nieaktywnej zawodowo czy nieprowadzenia działalności gospodarczej.

 1. Co dalej?

Jeżeli spełniasz wszystkie wymagania do konkretnego projektu, zapoznaj się z regulaminem. Swoje wątpliwości możesz kierować do firmy organizującej dany projekt unijny. Kiedy już wszystko będzie jasne – wypełnij formularz zgłoszeniowy oraz dokumenty, takie jak oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych czy deklaracja uczestnictwa w projekcie. Wszystkie potrzebne pisma będą dostępne na stronie organizatora.

 1. Szkolenia i biznesplan

Kiedy Twój formularz o udział w projekcie zostanie rozpatrzony pozytywnie – zostaniesz zaproszony na szereg szkoleń o tematyce zarządzania, marketingu i przedsiębiorczości, które w efekcie przygotują Cię do wypełnienia wniosku o dofinansowanie oraz napisania biznesplanu. To od tych dokumentów będzie zależeć, czy otrzymasz dotację (w razie wątpliwości będziesz miał możliwość konsultacji z indywidualnym doradcą).

 1. Zabezpieczenie dotacji

Jeśli uda Ci się szczęśliwie przejść przez procedurę oceny wniosku i biznesplanu, dokonywaną przez Komisję Oceny Wniosków, będziesz o krok przed podpisaniem umowy o dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej. Czeka Cię ważny moment – spoczywa na Tobie obowiązek zabezpieczenia dofinansowania na kwotę nie mniejszą, niż 140% otrzymanej dotacji. Możesz tego dokonać za pomocą:

 • weksla z poręczeniem,
 • poręczenia zwykłego,
 • gwarancji bankowej,
 • blokady rachunku,
 • ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości,
 • zastawu na prawach lub rzeczach.

Możesz skorzystać z jednej, lub kilku wyżej wymienionych form zabezpieczenia.

 1. Założenie działalności

W momencie, kiedy wszystkie powyższe kroki są spełnione, następuje podpisanie umowy, na podstawie której otrzymasz dofinansowanie. Nadszedł czas na załatwienie wszystkich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej, takich jak m.in.: otrzymanie wpisu w CEIDG, wybór biura rachunkowego czy założenie konta bankowego.

Otrzymanie dotacji unijnych jest procesem czasochłonnym i wymagającym dużego zaangażowania, jednak może okazać się szansą na odniesienie sukcesu. Jeżeli planujesz założyć swoją działalność i poszukujesz wsparcia finansowego, zachęcamy do szerszego zapoznania się z tematyką dofinansowań z Unii Europejskiej i zapoznania się z podobnymi artykułami na naszych stronach:

Otrzymaj dotacje z UE dzięki gotowej spółce!

Uproszczenia dla biznesu – 2018r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.